بازاریابی محتوایی

راهکار های افزایش زمان حضور کاربران یک وب سایت (بخش ۲)

در مطلب قبلی به معرفی راهکار های افزایش زمان حضور کاربران یک وب سایت پرداختیم و اصلی ترین نکته در این زمینه را بیان ارزش پیشنهادی مناسب دانستیم. همانطور که گفته شد در بیان ارزش پیشنهادی باید به سلیقه و ادبیات مشتری توجه کرد و از یاد نبرد که این ادبیات حدس زدنی نیست و  با تحقیقات بازار بدست می آید.

انتظار یک کاربر این است که در مواجهه با یک سایت با استفاده از تمام عوامل بصری و نوشتاری، سریعا به این سوالاتش پاسخ داده شود:  به چه سایتی امده ام، چه کاری می توانم اینجا انجام دهم، اطلاعات این سایت چقدر برایم مفید خواهد بود و همچنین به سرعت باید مورد چشمگیری در سایت پیدا کند تا متقاعد شود که باید برای دریافت این سرویس یا محصول از شما خرید کند و نه از رقبای شما.

در بیان ارزش پیشنهادی نباید از یاد برد که هدف برآورده کردن خواسته کاربر است و این مطلب باید به گونه ای باشد که ضمن ارائه مزایای خاص محصول یا سرویس ما ، وجوه تمایز آن را نیز مطرح کند، اینکه چه چیزی این پیشنهاد را متفاوت و متمایز کرده است. و در نهایت توجه به این نکته که مشتریان هدف چه کسانی هستند و این محصول برای چه کسانی مفید خواهد بود به نحوی که در بیان این ارزش پیشنهادی، ارزش افزوده ای در اختیار کاربر قرار گیرد. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشیم که در بیان ارزش پیشنهادی صرفا به یک جمله نباید بسنده کرد و تا حد امکان متناسب با حیطه فعالیت های سایت باید مجموعه ای از المان های تصویری و نوشتاری را به کار برد. طبق بررسی هایی که متخصصان عصب شناسی انجام داده اند بیشترکاربران در بدو ورود به یک سایت، قسمت بالای صفحه اصلی را نگاه می کنند و تصویر ذهنی افراد در همان چند ثانیه اول شکل می گیرد.

با توجه به آنچه گفته شد به نظر می رسد فضاهای مناسب برای بیان ارزش پیشنهادی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • Headline: یک جمله کوتاه، محصول محور یا مشتری محور با طرحی که توجه کاربر را جلب کند.
  • Sub headline: یک پاراگراف دو تا سه جمله ای با توضیح کوتاهی از خدماتی که انجام می دهید یا ویژگی های محصولتان که به کاربران پیشنهاد می دهید و دلیل مفید بودن پیشنهادتان برای آنها را در آنجا مطرح می کنید.
  • نکات کلیدی در قالب سه جمله مجزا در قسمت میانی صفحه مطرح شود که می تواند به صورت نوشته هایی رو ی تصاویر یا اینفوگرافی نیز بیان شوند.
  • استفاده از قابلیت های تصویری : تصویر خیلی سریعتر از کلمات مفاهیم را انتقال می دهد و می توان با نشان دادن نقطه قوت کار یا محصول در قالب یک تصویر پیام اصلی را منتقل کرد.

در مجموع با دقت نظر و توجه به نقاط تشابه و تمایز زمینه کاری سایتمان در مقایسه با سایرین و با ترکیبی از همه موارد فوق، به خوبی می توان این گزاره ها را پوشش داد. البته در بیان ارزش پیشنهادی نه باید آنقدر درگیر جملات و کلمات شویم که قدرت جادویی تصویر را از یاد ببریم و نه قوت بیان تصویر باید مارا در استفاده از کلمات باز دارد. و شاید مهمترین نکته در زمینه بازاریابی اینترنتی این است که حافظه کاربران اینترنت خیلی کوتاه تر از آن چیزی است که تصور می شود پس اگر در کسری از ثانیه نظر آنها جلب نشود و به آنچه می خواهند نرسند به راحتی سایت را ترک خواهند کرد.

پ ن: این مطلب اردیبهشت ۱۳۹۴ در سایت کافه بازاریابی منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن